PL

Gastroskopia

Gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, pozwalającym na dokładną ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem obrazowym do rozpoznawania różnych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego: nowotworów, stanów zapalnych, choroby wrzodowej, choroby refluksowej, uchyłków, zwężeń itd.

 

Gastroskopia - wycinki, usunięcie polipów, test ureazowy

 

Podczas badania możliwe jest wykonanie różnych zabiegów: pobranie wycinków do oceny mikroskopowej lub wykonania testu ureazowego (nosicielstwo Helicobacter pylori), zatamowanie krwawienia. W przypadku stwierdzenia obecności polipów zalecane jest ich jednoczasowe usunięcie, o ile nie występują przeciwwskazania.

 

Gastroskopia jest badaniem bezpiecznym, powikłania zdarzają się niezwykle rzadko (0,05%). Należą do nich: przedziurawienie przewodu pokarmowego (zwłaszcza przełyku), krwawienie po pobraniu wycinków lub usunięciu polipa, zachłyśnięcie treścią pokarmową (przy nieopróżnionym żołądku), uczulenie na środek znieczulający gardło. W skrajnych przypadkach niezbędna jest pilna interwencja chirurgiczna.

 

Gastroskopia w znieczuleniu

 

Przed badaniem gastroskopowym rutynowo znieczula się gardło w celu ułatwienia wprowadzenia endoskopu. Całe badanie jest bezbolesne, część pacjentów odczuwa w trakcie badania nieprzyjemne odruchy wymiotne. Pacjentom wrażliwym proponujemy wykonanie badania w sedacji polegającej na podaniu leków zmniejszających niepokój i lęk towarzyszący gastroskopii. Pacjentom po badaniu gastroskopowym w sedacji zapewniamy przyjazne warunki w pokoju z łazienką do okołogodzinnego wypoczynku pod nadzorem personelu Kliniki.

 

Komfortowa gastroskopia

 

Pacjentom szczególnie wrażliwym, z silnym odruchem wymiotnym, proponujemy tzw. komfortową gastroskopię. Do tego celu używamy cienkiego wideogastroskopu, który jest wprowadzany przez nos. Średnica takiego gastroskopu wynosi 5.9 mm. W czasie badania nie występuje przykry odruch wymiotny, istnieje ponadto możliwość słownej komunikacji z lekarzem. Szczegóły dotyczące techniki badania znajdą Państwo na stronie http://www.endoelektronik.pl/ (W szczególnych przypadkach, uzależnionych od budowy anatomicznej pacjenta, może okazać się, że nie ma możliwości wykonania gastroskopii przez nos. Proponujemy wtedy wykonanie badania metodą tradycyjną).

 

 

Klinika posiada nowoczesne wideoendoskopy generujące obraz w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD) z możliwością fotograficznej i filmowej rejestracji badań. Aparaty wysokiej rozdzielczości umożliwiają dokładniejszą identyfikację szczególnie zmian płaskich w porównaniu do tradycyjnych aparatów. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów zapewniamy najwyższy poziom dezynfekcji endoskopów, zaś używany do zabiegów endoskopowych osprzęt (ustniki, szczypczyki, igły obliteracyjne, pętle do polipektomii) jest jednorazowy.

 

 

Cena  

 

Gastroskopia 410 zł
Gastroskopia komfortowa 490 zł
Test ureazowy w kierunku Helicobacter Pylory 60zł
Ocena histopatologiczna wycinka (do 1,5 cm) 100 zł
Ocena histochemiczna wycinka 50 zł
Ocena immunohistochemiczna wycinka 100 zł
Usunięcie pierwszego polipa z badaniem hist - pat 310 zł
Usunięcie kolejnego polipa z badaniem hist - pat 190 zł
Sedacja - podanie leku zmniejszającego lęk i niepokój towarzyszący badaniu 170 zł

                                                                                                                                                                  

UWAGA - osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi:

W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych np. Acenocumarol, Sintrom, Clopidogrel, należy je odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na około 7 dni przed datą badania i zamiennie podawać drobnocząsteczkową pochodną heparyny (np. Fraxiparyna, Clexane). W przypadku innych preparatów przeciwakrzepowych (Acard, Polocard) ich odstawienie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 

UWAGA: 

- 14 dni przed badaniem należy odstawić przyjmowane IPP (Controloc, Polprazol, Helides, Dexilant lub inny)

- 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie preparatów żelaza

Do badania endoskopowego pacjent powinien pozostać „na czczo”  - również bez picia, przynajmniej przez 6 godzin. Na czas badania należy usunąć ruchome protezy zębowe.