Jego syntetyczna forma od ponad 20 lat jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, w tym w chirurgii ortopedycznej, stomatologii oraz medycynie estetycznej. W estetyce twarzy hydroksyapatyt wapnia stosowany jest jako wypełniacz, który dzięki zdolności stymulacji produkcji kolagenu przyczynia się do długotrwałej poprawy jędrności i elastyczności skóry. W odróżnieniu od kwasu hialuronowego, hydroksyapatyt działa nie tylko wypełniająco, ale również regeneracyjnie, co sprawia, że efekty zabiegu są zarówno natychmiastowe, jak i długofalowe.
Hydroksyapatyt wapnia - wskazania do zabiegu
Hydroksyapatyt wapnia jest zalecany dla pacjentów, którzy pragną poprawić kontury twarzy, zredukować zmarszczki, unieść brwi, skorygować nos czy przywrócić objętość starzejącej się skóry, szczególnie na dłoniach. Dzięki swojej zdolności do stymulacji produkcji kolagenu, jest również efektywny w leczeniu blizn potrądzikowych oraz innych ubytków tkankowych.
Jakich efektów mogę się spodziewać?
Bezpośrednio po zabiegu hydroksyapatytem wapnia pacjent może oczekiwać wypełnienia zmarszczek i bruzd oraz poprawy owalu twarzy. Efekty są subtelne, co pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu. Dzięki stymulacji produkcji kolagenu, skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i wygładzona, a jej kondycja poprawia się przez kilka miesięcy po zabiegu. Ponadto, zwiększa się nawilżenie skóry, co przyczynia się do jej miękkości i gładkości.
Czy efekty są długotrwałe? Jak szybko widać efekty?
Efekty zabiegu z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia są widoczne natychmiast. Jednakże pełne rezultaty działania tego preparatu, takie jak poprawa jakości skóry i jej napięcia, stają się bardziej widoczne po 4-6 tygodniach od zabiegu, gdyż to wtedy zaczyna działać jako stymulator kolagenu. Dzięki temu efekty utrzymują się nawet 8-12 miesięcy.
Przebieg zabiegu
Sama procedura polega na wstrzyknięciu hydroksyapatytu wapnia w wybrane miejsca za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Zabieg jest mało inwazyjny, trwa około 20 minut i jest zazwyczaj bezbolesny. U pacjentów stosuje się wcześniej miejscowe kremy znieczulające z lidokainą. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności.
Z jakimi innymi zabiegami medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej można łączyć hydroksyapatyt wapnia?
Hydroksyapatyt wapnia można skutecznie łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak mezoterapia, kwas hialuronowy czy laseroterapia. Takie kombinacje pozwalają na bardziej kompleksowe podejście do poprawy wyglądu skóry, oferując pacjentom wszechstronne rozwiązania w zakresie odmładzania i poprawy kondycji skóry.
Ile należy wykonać zabiegów i jak często?
Zazwyczaj jeden zabieg z użyciem hydroksyapatytu wapnia jest wystarczający, aby osiągnąć zadowalające efekty. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i stanu jego skóry, zabieg można powtarzać co 4-6 miesięcy. Regularne zabiegi mogą pomóc w utrzymaniu efektów odmładzających i poprawy jakości skóry na dłużej.
Rekonwalescencja po zabiegu / zalecenia po zabiegu
Po zabiegu pacjent nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji i może niemal natychmiast powrócić do codziennych aktywności. Zaleca się jednak unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce przez kilka dni po zabiegu. Może wystąpić krótkotrwały obrzęk lub zaczerwienienie w miejscach iniekcji, które zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 2-3 dni.
Hydroksyapatyt wapnia – przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniami do zabiegu z użyciem hydroksyapatytu wapnia są: ciąża i karmienie piersią, aktywne infekcje skóry, choroby nowotworowe, skłonność do bliznowców oraz choroby autoimmunologiczne.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo procedury. Ponadto, osoby z alergiami na składniki preparatu powinny unikać tego typu zabiegów.
Zapraszamy do rezerwacji terminu wizytu u naszych specjalistów medycyny estetycznej.